Покетино бара Челзи да го скрати составот

6

Тренерот на Челзи, Маурицио Покетино, смета дека ростерот на клубот треба да се намали.

– Ни требаат 23, 24 или 25 играчи. Жал ми е за некои од играчите, но мора да се донесат тешки одлуки, бидејќи ни треба избалансиран состав, му изјави Покетино на новинарот Бен Џејкобс.

Во текот на летниот преоден рок тимот веќе го напуштија 14 играчи.

Во сезоната 2022/23, Челзи ја заврши сезоната на 12. место со 44 бодови од 38 одиграни натпревари.