Не ја пропуштајте сезоната на ова совршено овошје

25

Лимоните и портокалите се првите работи кои на сите им паѓаат на ум кога бараме добар извор на витамин Ц. Но, калинката е таа која го освојува трофејот во оваа категорија. Има дури 50 пати повеќе витамин Ц отколку во портокалите или лимоните

Овој црвен скапоцен камен е вистинско богатство на здравјето и витаминска бомба. Идеалното време за берба на калинките е помеѓу септември и ноември. Тие може да се користат свежи, преработени или сушени.

Не губат витамини

Само 100 грама калинка има 426 mg витамин Ц. Препорачаната дневна количина за жени е 75 mg, а за мажи 90 mg, но тоа само ги задоволува минималните потреби. Научниците веруваат дека на луѓето со просечна физичка активност и тежина им требаат до 200 mg дневно, освен во случаи на зголемен физички напор или стрес кога количината е зголемена за 50 проценти.

Важно е да се нагласи дека калинката е едно од ретките растенија што не ги губи своите хранливи својства, витамини и минерали при готвењето. Имено, познато е дека лимонот не треба да се става во топол чај бидејќи го губи витаминот Ц. Тоа не е случај со калинките. И овој факт во голема мера придонесува за неговите лековити својства, со оглед на тоа што го консумираме во форма на чаеви, мармалади, компоти, ликери, сирупи…

Здравствени придобивки

Истражувањата покажаа дека сокот од калинка има поголемо антиинфламаторно дејство на телото отколку црвеното вино или зелениот чај.

Освен витамин Ц, содржи и витамини А, Д, Е, масни киселини и антиоксидантни флавоноиди. Антиоксидансите се важни за внесување во телото бидејќи овие соединенија помагаат во борбата против слободните радикали, го намалуваат оштетувањето на клетките и не штитат од болести.

Импресивната содржина на влакна влијае на здравјето на цревата, како и на полифенолите со кои исто така изобилува.

Полифенолите можат да дејствуваат како пребиотици кои ги хранат добрите микроби. Тие можат да ја подобрат цревната обвивка и да го намалат воспалението што предизвикува болест. Со зголемување на бројот на корисни микроби се намалува и количината на штетните, објаснува диететичарот Ким Кулп.

Што се однесува до минералите, тој е богат со калиум, како и со железо, магнезиум и фосфор

Му помага на срцето да работи

Калинките се одлични за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Освен што го зголемува „добриот“ холестерол и го намалува „лошиот“ холестерол, го регулира и крвниот притисок. Пиењето сок од шипинка може да го подобри протокот на крв и да ја намали ангината.

Се смета дека го подобрува здравјето на артериите со тоа што го спречува создавањето наслаги и може да помогне да се подобри состојбата на атеросклероза. Го регулира и нивото на шеќер во крвта, па затоа е добро да го јадете за појадок.

Спортистите особено имаат корист од ова овошје бидејќи сокот од шипинка помага при закрепнување после тренинг. Може да помогне и за подобрување на биорасположивоста на азотен оксид, кој му помага на телото да ги добие хранливите материи што му се потребни за вежбање, се согласуваат спортските нутриционисти.

Хранливи вредности на шипинките

100 грама содржи:

Калории: 162 kcal

Масти: 0,3 g

Натриум: 4 mg

Калиум: 429 mg

Јаглехидрати: 38 гр

Диететски влакна: 24 гр

Шеќери: 2,6 гр

Протеини: 1,6 гр

Калциум: 169 mg

Железо: 1,1 mg

Магнезиум: 69 mg

Витамин Ц: 426 mg

витамин Б6: 0,1 mg.